PORC TV Urbanist Sessions

Discutii despre hip hop-ul romanesc in general

Moderators: dan, DiNO

RanciD
dimineata verific forumu
Posts: 678
atmoposciel.pl - Jedwabne poszewki na poduszki
Joined: Fri Jul 12, 2019 7:00 pm
Location: Constsatik

Re: PORC TV Urbanist Sessions

Post by RanciD »

Dumnezeu arata calea ca astia-s satanisti. Nu conteaza ce politici alegi sau ce iti place. Nu fi un fucking satanist ca matt damon.

User avatar
G-MONEY
botezatoru'
Posts: 9844
Joined: Wed Mar 09, 2005 8:14 pm
Location: Rahova-City

Re: PORC TV Urbanist Sessions

Post by G-MONEY »

Dani wrote:
.trip wrote:asta e coaie, romania mereu o sa aiba problema asta. oricat de avansata va ajunge specia umana si oricat de mult ar inainta tehnologia romania va fi mereu cu vreo 100 de ani in spate. din acelasi motiv repu romanesc nu o sa ajunga NICIODATA la acelasi nivel cu ala de afara. aici lumea inca e impresionata de parazitii, in 2019. aceleasi mesaje obosite, aceleasi flow-uri, fiecare MC zice aceeasi chestie, acelasi beat. m-am plictisit de saracia asta aveti in sloboz 38 de ani o conserva de pateu in frigider si beti bucegi la pet ce plm fa ceva coaie cu viata ta fute ceva fa un ban
Sa nu se piarda. Ca gagica aia e mult peste Gani/Marijuana/younameit si voi va loviti de niste lentile de contact si ce pachet vrea ea sa prezinte in fata ascultatorilor.
Si sunt total de acord, ca de multe ori m-am fuckin lovit de maimuta mai vocala din grup care pare si mai desteapta pentru ca se comporta ca un copil la 30 de ani si toata lumea aplauda. There is more.
Aha, deci daca ascult Frank Sinatra sa zicem, sunt vai de pula mea, de aia muzica swing (sau ce plm de stil canta asta) o sa fie la 100 de ani in spate. Daca ascult Ac/Dc sau na, romani ca Iris, melodii vechi, rockul romanesc o sa fie la ani lumina in spate, ca nu ascult ce e "la moda". Am inteles "logica". 8)
http://www.tzakpac.blogspot.com


Image
CreativeEgo wrote: argumentu tău e irelevant pentru că hipster.

rage
spre 5000 de posturi, e ok
Posts: 3063
Joined: Tue Dec 02, 2008 11:06 pm
Location: bucuresti.

Re: PORC TV Urbanist Sessions

Post by rage »

Dani wrote:
.trip wrote:asta e coaie, romania mereu o sa aiba problema asta. oricat de avansata va ajunge specia umana si oricat de mult ar inainta tehnologia romania va fi mereu cu vreo 100 de ani in spate. din acelasi motiv repu romanesc nu o sa ajunga NICIODATA la acelasi nivel cu ala de afara. aici lumea inca e impresionata de parazitii, in 2019. aceleasi mesaje obosite, aceleasi flow-uri, fiecare MC zice aceeasi chestie, acelasi beat. m-am plictisit de saracia asta aveti in sloboz 38 de ani o conserva de pateu in frigider si beti bucegi la pet ce plm fa ceva coaie cu viata ta fute ceva fa un ban
Sa nu se piarda. Ca gagica aia e mult peste Gani/Marijuana/younameit si voi va loviti de niste lentile de contact si ce pachet vrea ea sa prezinte in fata ascultatorilor.
Si sunt total de acord, ca de multe ori m-am fuckin lovit de maimuta mai vocala din grup care pare si mai desteapta pentru ca se comporta ca un copil la 30 de ani si toata lumea aplauda. There is more.
Nu am nicio problema cu felul in care se prezinta, nu asta determina daca imi place sau nu ceva. Si nu stiu de unde comparatia cu Marijuana / Gani. Gani oricum e 0 barat. Marijuana sa fim seriosi, a fost tare la vremea ei.

Pur si simplu mie personal mi se pare ca ceea ce canta Bruja (la fel ca tot trap-ul asta ridicat in slavi de pustime) e o insiruire de cuvinte si idei fara noima care se potrivesc prin rima cumva - parca ar fi niste lucruri aruncate la gramada in masina de spalat. Si nu ma luati ca domn'e ca in State ca nu stiu ce ca nu merge. Ce e la noi mi se pare o retardare sinistra.

User avatar
Dani
Mitică
Posts: 2797
Joined: Sat May 24, 2008 2:43 pm
Location: Brasov

Re: PORC TV Urbanist Sessions

Post by Dani »

Ba, dar stai ma asa, ca trap-ul ala cantat de bruja nu e acelasi trap ca mizeria aia de mumble rap sau cacaturi de genul. Eu, cel putin, nu il vad deloc cu egal intre. Si eu gasesc mult trap din asta ca trash, dar sunt unele piese care cred ca se incadreaza, care sunt foarte tari si nu sunt doar cuvinte aruncate de-a-n pulea asa.

Mizerie: https://www.youtube.com/watch?v=Hm1YFszJWbQ
Smecherie: https://www.youtube.com/watch?v=pM5XogpX1JA

In fine, deja discutam gusturi si e pueril. Mai simplu iti place, asculti, nu iti place treci peste ca ai destul content. Dar sa zici ca Bruja < Gani/Marijuana, e o comparatie fara sens si o comparatie in care inseamna ca nu ai nici o treaba cu felul in care suna muzica.

@G-Moaney, ce zice trip acolo e cu totul altceva, mi se pare ca ai luat o idee si ai dus-o pe un argument care-ti place tie, ca ai dreptate. Cred ca se refera la faptul ca suntem mega inchisi cu genurile astea, cum ceva suna diferit fata de ce suntem obisnuiti = mizerie, ca rap-ul trebuie sa fie JMT si numai JMT. Si cum ai pus-o tu, ideea era ca AC/DC sau Led Zeppelin sau de la cine s-a mai inspirat cei ca Iris, erau la cu totul alt nivel atunci cand Iris au venit cu ceva rock. Desi anii erau asemanatori. Si de Cobain au zis toti ca nu stie sa cante, ca ce plm e grunge-ul ala din voce, ca ala nu e rock, and tehre you go...let them live. Nu e nimeni idiot ca asculta muzica veche, wtf :lol: era muzica foarte buna si atunci.

.trip
ce n'est pas possible
Posts: 2269
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm
Location: in your baby momma's DMs

Re: PORC TV Urbanist Sessions

Post by .trip »

ba toate ca toate dar o sa repet ceva ce am mai zis acu cateva pagini. pe wikipedia daca cauti mumble rap si dai jos la notable artists o sa-l gasesti pe POST MALONE. care nici macar nu face rap in primul rand. nu stiu daca mai are rost sa mai adaug ceva la asta
la puscarie ma duc mama sunt dependent de heroina

Vallejo
baby scarecrow
Posts: 2760
Joined: Sun Feb 08, 2009 4:58 pm
Location: iN YOUR GiRL CAR

Re: PORC TV Urbanist Sessions

Post by Vallejo »

dar dupa atatia ani voi tot nu stiti ce e trap. asap rocky e orice numai trap nu e. astia din romania fac muzica mai mult dupa aia cu soundcloud rap lil pump si plm. nu trap. gandeste te sa crezi ca bruja asta e trap. daca tot va place asa mult benny the butcher asta e trap doar ca nu e din atlanta e din new york sau de unde e deci are alt sound. trap = street rap = gangsta rap. pusha t la fel. vrei sa asculti un album trap produs de pharrell? atunci asculta hell hath no fury

please don t compare me to other rappers
compare me to trappers, i m more frank lucas than ludacris

- jay z

get it? trap = drug deallin muzik


asta e trap. asta nu inseamna ca orice face future e trap
[video]https://youtu.be/2y-edrXIZjA[/video]

g money asculta albumu asta DS2 de la future. uite aici https://www97.zippyshare.com/v/yb6ZTbbz ... l=PPePrdyo daca zici ca nu iti place atunci imi tai pula jos

.trip
ce n'est pas possible
Posts: 2269
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm
Location: in your baby momma's DMs

Re: PORC TV Urbanist Sessions

Post by .trip »

si a$ap rocky are piese despre drug dealing
la puscarie ma duc mama sunt dependent de heroina

Vallejo
baby scarecrow
Posts: 2760
Joined: Sun Feb 08, 2009 4:58 pm
Location: iN YOUR GiRL CAR

Re: PORC TV Urbanist Sessions

Post by Vallejo »

dar cand te gandesti la trap te gandesti la asap rocky? eu ma gandesc la vechiul gucci mane young jeezy sau t.i the beyonce of trap :lol: sau mai nou la future sau young scooter. nu la asap rocky

[video]https://youtu.be/ltb8F62NqGU[/video]

.trip
ce n'est pas possible
Posts: 2269
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm
Location: in your baby momma's DMs

Re: PORC TV Urbanist Sessions

Post by .trip »

da man stiu ce zici :)). nu am zis ca rocky e primul nume care imi vine in cap cand ma gandesc la trap

[video]https://www.youtube.com/watch?v=mKyiMbIwHA4[/video]
la puscarie ma duc mama sunt dependent de heroina

Vallejo
baby scarecrow
Posts: 2760
Joined: Sun Feb 08, 2009 4:58 pm
Location: iN YOUR GiRL CAR

Re: PORC TV Urbanist Sessions

Post by Vallejo »

e tare sauce walka

daca tot vb de trap. a iesit albumu lu maxo kream. l ai ascultat? mai tare ca albumu lu nas. jarreau of rap aia e cea mai naspa piesa pe anu asta

nea Caisa
campion pe sate
Posts: 3487
Joined: Thu Mar 26, 2009 11:25 pm
Contact:

Re: PORC TV Urbanist Sessions

Post by nea Caisa »

totusi, tre sa fiti constienti ca bruja aia inca nu are nicio piesa scoasa, doar un freestyle pe care nu a fost cine stie ce. e ok, are potential, dar e mult prea devreme totusi ca sa stam sa o evaluam ca artist.

Mallone
Niciodata un nimeni
Posts: 7241
Joined: Thu Jul 07, 2005 2:20 am
Location: Cartieru' nebuniei si al noptilor albe

Re: PORC TV Urbanist Sessions

Post by Mallone »

One (s)hit wonder. Asta e Bruja. Cum au fost multi si vor mai fi.

Cu trapul si cu rapul e ca-n povestea asta de pe youtube. Si ghiciti trapul in care casa se afla si vedeti si cine o pateste la sfarsit.

[video]https://www.youtube.com/watch?v=FnP-hHofQcY[/video]
Viața e complexă și are multe aspecte.

User avatar
G-MONEY
botezatoru'
Posts: 9844
Joined: Wed Mar 09, 2005 8:14 pm
Location: Rahova-City

Re: PORC TV Urbanist Sessions

Post by G-MONEY »

@Dani eu nu sunt frate inchis la minte cu trapul, am o groaza de piese de genul care le ascult cu placere, am zis-o mereu ca sunt putine piese in rapul "vechi" care sa aiba negative asa smechere ca astea din trap. De exemplu de fiecare data cand ma urc in masina, ascult cel putin odata, fara exceptie, Gucci Mane - I Get The Bag. Nu am piese cu JMT care sa le fi ascultat de atatea ori ca pe asta :) Dar asta nu inseamna ca mesajul transmis (ca iar revin la asta) merita luat in seama. Practic e o manea a negrilor. Ascult des si aia cu Post Malone - Rockstar, ascult si Tyga si multi altii, dar pe toti ii "ascult" exclusiv pentru negative care din punctul meu de vedere sunt CRIMINALE. Asta ma frapeaza pe mine, productia asta de top cu versuri aruncate la caterinca, ca intr-o masina de spalat, vorba lui rage.

@vallejo o sa-l ascult, acum il downlodez
http://www.tzakpac.blogspot.com


Image
CreativeEgo wrote: argumentu tău e irelevant pentru că hipster.

.trip
ce n'est pas possible
Posts: 2269
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm
Location: in your baby momma's DMs

Re: PORC TV Urbanist Sessions

Post by .trip »

am ascultat, da. mi-a placut mai mult punken dar e ok si asta. il ascult de pe vremea in care era carti in awful records. fetti on fetti on fetti. cine cunoaste stie
la puscarie ma duc mama sunt dependent de heroina

Vallejo
baby scarecrow
Posts: 2760
Joined: Sun Feb 08, 2009 4:58 pm
Location: iN YOUR GiRL CAR

Re: PORC TV Urbanist Sessions

Post by Vallejo »

e tare maxo kream dar sauce walka e cel mai tare din houston

[video]https://youtu.be/3LlQ07-c_wo[/video]

Post Reply

Return to “Hip hop romanesc”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 50 guests